Kasacja uszkodzonego auta


wrak samochodu

Wszyscy, którzy wykazują zainteresowanie motoryzacją zdają sobie sprawę, że w tej dziedzinie następuje gwałtowny postęp. Podyktowany jest on nie tylko walką o klienta, ale również dotrzymywaniem kroku drastycznym regulacjom wprowadzanym przez światowe rządy odnośnie norm jakie mają spełniać nowe samochody. Często pisze się ostatnio choćby i o tym, że wiele miast zabrania już wjazdu do centrum samochodom z silnikami wysokoprężnymi. Troska o środowisko jest teraz na podium.

Z drugiej strony w Polsce nadal królują samochody używane. Nie mamy w portfelach tak dużo gotówki by za każdy razem iść po nowy samochód do salonu. Wielu kierowców jeździ swymi samochodami aż zaczynają się rozlatywać. Oprócz tego codziennie mnóstwo samochodów ulega wypadkom i ich stan uniemożliwia jakąkolwiek naprawę. Tego rodzaju pojazdy można już tylko oddać na złom.

Każdy zarejestrowany samochód musi być ubezpieczony. Któż jednak chciałby płacić ubezpieczenie za wrak, który nie jeździ? Wycofanie samochodu z ruchu wymaga jednak zaświadczenia o jego kasacji. Takie zaświadczenie otrzymamy od firmy, która zajmuje się skupem aut w celu ich zezłomowania. Na rynku istnieje wiele takich firm, i konkurują one ze sobą na wiele sposobów, bo wciąż jest to intratny biznes.

Skupy aut odciążają nas w wielu sprawach. Same przysyłają lawetę po odbiór wraku i jeszcze zapłacą parę złotych za takie uszkodzone auto. Zarabiają one m.in. na wymontowaniu dobrych części z takiego auta i ich późniejszej odsprzedaży. Prowadzenie takiej firmy wymaga jednak dużej obrotności i wiedzy o różnych modelach samochodów, a o mechanice samochodowej w szczególności.

Stanisław Maliniak

Odbija mi szajba na punkcie motoryzacji. Mieszkam w Bestwinie koło Czechowic-Dziedzic.